Logo serwisu Informowani.pl

czwartek, 19 września 2024

czwartek, 19 września 2024

Powódź na południu Polski. Premier Donald Tusk ogłasza stan klęski żywiołowej

W obliczu dramatycznej sytuacji na południu Polski, gdzie gwałtowne powodzie sieją spustoszenie, premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Czym jest stan klęski żywiołowej i z czym się wiąże?

Powódź na południu Polski. Premier Donald Tusk ogłasza stan klęski żywiołowej

W obliczu dramatycznej sytuacji na południu Polski, gdzie gwałtowne powodzie sieją spustoszenie, premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Decyzja, podjęta po konsultacjach z ministrami i szefami służb, ma na celu usprawnienie akcji ratunkowej i pomoc poszkodowanym.

O godzinie 18:30 premier Donald Tusk poinformował na swoich kanałach społecznościowych o decyzji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Jest to reakcja na katastrofalną sytuację na południu kraju, gdzie w wyniku ulewnych deszczy doszło do powodzi. Woda zalała tysiące domów, odcięła drogi i mosty, a tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

"Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej" - poinformował szef rządu.

Narzędzie w walce z katastrofą

Stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji RP. Jego celem jest szybkie i skuteczne przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych lub awarii technicznych, które zagrażają życiu i zdrowiu obywateli, a także mieniu publicznemu i środowisku naturalnemu.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej leży w gestii Rady Ministrów, która wydaje w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Sejm RP nie musi wyrażać zgody na jego ogłoszenie, jednak w przypadku chęci przedłużenia stanu klęski żywiołowej ponad 30 dni, zgoda Sejmu jest konieczna.

Skutki wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej niesie ze sobą szereg konsekwencji prawnych i organizacyjnych. Ustawa o stanie klęski żywiołowej z 2002 roku określa szczegółowo zakres uprawnień władz w tym stanie, a także nakłada na obywateli pewne obowiązki.

Władze, w zależności od skali klęski, mogą:

  • Powołać zespół reagowania kryzysowego, który będzie koordynował działania służb ratunkowych i innych instytucji zaangażowanych w usuwanie skutków klęski.

  • Zarządzić ewakuację ludności z zagrożonych terenów i zapewnić jej tymczasowe schronienie.

  • Wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się, np. zakaz wjazdu na zalane tereny.

  • Zamknąć szkoły, urzędy i inne instytucje publiczne na obszarze objętym stanem klęski żywiołowej.

  • Zawiesić działalność niektórych przedsiębiorstw lub ograniczyć ich funkcjonowanie, np. w celu zapewnienia dostaw prądu i wody dla ludności.

  • Regulować ceny towarów i usług, aby zapobiec spekulacji i zapewnić ludności dostęp do niezbędnych produktów.

  • Wykorzystywać na potrzeby akcji ratunkowej mienie prywatne, np. samochody, budynki, za odszkodowaniem.

  • Wprowadzić obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz ratowania życia i zdrowia ludzi lub mienia.

Niestosowanie się do poleceń służb i naruszanie ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem klęski żywiołowej będzie podlegało karze grzywny lub aresztu.

Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w województwach opolskim i dolnośląskim, gdzie w wyniku powodzi ewakuowano tysiące osób. Wiele miejscowości jest odciętych od świata, brakuje prądu i wody pitnej. Służby ratunkowe pracują bez wytchnienia, ewakuując mieszkańców zalanych domów i udzielając pomocy poszkodowanym.