Wybory 2025
|Bezpieczeństwo rodzin priorytetem. Trzaskowski o wiarygodności, sprawczości i planach na przyszłość
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, podczas spotkania z mieszkańcami Złotowa poruszył kwestię bezpieczeństwa, zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, podczas spotkania z mieszkańcami Złotowa poruszył kwestię bezpieczeństwa, zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym. Punktem wyjścia do dyskusji stała się niedawna interwencja służb w powiecie zgierskim, gdzie 5-letni chłopiec zadzwonił na numer 112, informując o nieprzytomnych rodzicach.
"Dbanie o to, żeby każda polska rodzina była bezpieczna, jest dla mnie sprawą podstawową, wyjątkowo istotną" – podkreślił Trzaskowski. "Wszyscy musimy czuć się bezpiecznie. I to nie są czcze słowa." - dodał.
Kandydat na prezydenta zwrócił uwagę, że wiarygodność w kwestii bezpieczeństwa buduje się poprzez realne działania. Przywołał przykład Warszawy, która wspierała Niebieską Linię, gdy poprzedni rząd wycofał się z jej finansowania. "Jeżeli ja dzisiaj mówię o bezpieczeństwie rodzin, o tym, że trzeba reagować, reagować zawsze, reagować na przemoc w rodzinie, reagować wtedy, kiedy dzieci są pozostawione same sobie – myśmy to robili" - mówił.
Dialog z młodym pokoleniem
Trzaskowski podkreślił wagę wsłuchiwania się w głos młodzieży. Wspomniał o Kampusie Polska Przyszłości, gdzie poruszano między innymi temat kryzysu w psychiatrii dziecięcej. "Młodzież mówiła mi o kryzysie w psychiatrii, w psychologii dziecięcej, że często się zdarza, że nie mają kogo poprosić o poradę" - relacjonował. Zaznaczył, że dzięki temu dialogowi, temat ten został wprowadzony do debaty publicznej. Wprowadzono program, żeby finansować stypendia dla wszystkich młodych lekarzy, którzy chcą zostać psychiatrami dziecięcymi.
"Ten mały chłopiec ze Zgierza udowodnił, że jeżeli będziemy z dziećmi i z młodzieżą rozmawiać, jeżeli będziemy ich traktować podmiotowo, jeżeli będziemy inwestowali w edukację, (...) to wtedy jesteśmy w stanie ratować życie" – dodał Trzaskowski.
Bezpieczeństwo lokalne i globalne
Prezydent Warszawy podkreślił, że bezpieczeństwo to nie tylko abstrakcyjne pojęcia, ale także codzienne realia w miastach i wsiach. Wyraził uznanie dla służb, które interweniowały w Zgierzu. "Chciałbym, żebyśmy wszyscy nagrodzili oklaskami tych, którzy reagują w takim momencie" – powiedział.
Trzaskowski odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa w szerszym kontekście, w tym sytuacji geopolitycznej. Zaznaczył, że odpowiedzialny polityk powinien mieć plan działania. "Ja postuluję, żeby to było 5 proc. PKB w roku 2026 (red. wydatków na obronność). Musimy zrobić wszystko, żebyśmy byli bezpieczni" – zadeklarował.
Podkreślił również znaczenie silnej i nowoczesnej armii oraz ochrony wschodniej granicy. "Wschodnia granica UE, wschodnia granica NATO musi być najbezpieczniejszą granicą w Europie i w Sojuszu Północnoatlantyckim" – stwierdził. Dodał, że Polska jest obecnie liderem w Europie w dążeniu do bezpieczeństwa i wiarygodnym partnerem w rozmowach z USA na ten temat.