Zakończyło się posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych z udziałem premiera
"Sprawa ucieczki sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś jest poważna" - powiedział Donald Tusk po posiedzeniu kolegium, które ma zebrać się ponownie w piątek, aby wypracować stosowne wnioski.
"Sprawa ucieczki sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś jest poważna" - powiedział Donald Tusk po posiedzeniu kolegium.
Premier oświadczył, że zlecił przygotowanie raportu z przeprowadzonych w poprzednich latach śledztw w sprawie rosyjskich i białoruskich działań w Polsce. Jak poinformował, kolegium ma zebrać się ponownie w piątek, aby wypracować stosowne wnioski.
"Zwołałem na jutro posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach" - poinformował we wtorek, 7 maja w serwisie X premier Donald Tusk.
Spotkanie jest następstwem informacji, które pojawiły się w mediach w poniedziałek, 6 maja. Tomasz Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ogłosił na konferencji prasowej w Mińsku, że poprosił o azyl polityczny na Białorusi. Szmydt odczytał oświadczenie, w którym ogłosił swoją rezygnację z funkcji sędziego. Wyraził również chęć "odpoczynku" na Białorusi i zaprezentowania jej jako "przyjaznego kraju" mieszkańcom Europy.
Kolegium ds. Służb Specjalnych pełni kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski. Działa jako ciało opiniodawcze i doradcze dla Rady Ministrów w sprawach związanych z funkcjonowaniem służb specjalnych, takich jak ABW, AW, SKW, SWW i CBA. Ponadto nadzoruje ono działania innych instytucji zaangażowanych w ochronę bezpieczeństwa państwa, w tym Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej i służb rozpoznania Sił Zbrojnych RP.
Obsługę prac Kolegium zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Szczegółowe zasady funkcjonowania Kolegium, a także zakres obowiązków jego sekretarza, określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.