Polska wybrała. Wyniki, przebieg głosowania i analizy
Dziś obywatele Polski udali się do urn, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Dziś obywatele Polski udali się do urn, aby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory te są niezwykle ważne, ponieważ ich wynik wpłynie na przyszły kształt Unii Europejskiej oraz na politykę, jaką będzie prowadzić przez kolejne lata.
Do momentu zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza. Po jej zakończeniu przekażemy Państwu wyniki exit poll.
Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się w czwartek w Holandii. W piątek głosowali Irlandczycy i Czesi, a w sobotę - obywatele Malty, Włoch, Łotwy i Słowacji. Dzisiaj do urn udali się mieszkańcy pozostałych państw, w tym Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji i Węgier.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat i mają na celu wyłonienie 720 posłów, którzy będą reprezentować obywateli Unii Europejskiej. Polska, jako jedno z większych państw członkowskich, wybiera 53 przedstawicieli.
Wynik wyborów ma duże znaczenie dla kraju, ponieważ europosłowie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki UE, w tym w sprawach dotyczących gospodarki, ochrony środowiska, polityki migracyjnej oraz bezpieczeństwa.
W Polsce, jak i w wielu innych krajach, obowiązuje cisza wyborcza, która zaczyna się na 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania i trwa do zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej, w tym publikowanie sondaży, reklam wyborczych oraz organizowanie wieców i innych publicznych wydarzeń związanych z wyborami.
Wybory do Parlamentu Europejskiego dobiegły końca. Na podstawie przeprowadzonych sondaży exit poll, Koalicja Obywatelska zdaje się prowadzić, uzyskując około 38,2% głosów. Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9%. Na kolejnych miejscach znajdują się partie: Konfederacja z wynikiem 11,9% oraz Trzecia Droga z wynikiem 8,2%. Na piątym miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 6,6%.
Wstępne szacunki wskazują, że frekwencja wyniosła 39,7%, co jest niższe w porównaniu do poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo. Zachęcamy do odwiedzania naszego portalu internetowego, gdzie znajdą Państwo najnowsze informacje, analizy i komentarze dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Dobranoc i dziękujemy!
"Ostatni meldunek policji to dane na g. 18. Łącznie przestępstw i wykroczeń odnotowano 45" - poinformowała PKW.
"Cisza wyborcza nie została przedłużona. Wybory przebiegały w bardzo spokojnej atmosferze" - poinformował szef PKW, Sylwester Marciniak.
Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła w Brukseli, że ich partia jest "najsilniejsza" i "kotwicą stabilności". EPL wygrała wybory do PE, utrzymując lub zwiększając poparcie w porównaniu z poprzednimi wynikami.
W pierwszych wyborach ogólnopolskich od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnęło najlepszego wyniku. Według sondażu Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP, PiS zdobyło 33,9 proc. głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. głosów.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura zaplanowana jest na 7 lipca.
Decyzję tę podjął po opublikowaniu sondaży exit polls z wyborów do Parlamentu Europejskiego, wskazujących na wygraną Zjednoczenia Narodowego, skrajnie prawicowej partii związaną z Marine Le Pen, z dużą przewagą.
Jacek Kurski, który ubiegał się o mandat do Parlamentu Europejskiego z listy numer 7 Prawa i Sprawiedliwości, nie został wybrany. Zamiast niego mandaty zdobyli Adam Bielan i Jacek Ozdoba, o czym informują badania exit poll Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP.
W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Polsce, 1019 kandydatów rywalizowało o miejsca w europarlamencie.
Przygotowaliśmy artykuł zawierający pełną listę kandydatów, którzy otrzymali mandat.
"Dziesięć lat, dokładnie dziesięć lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Jestem tak szczęsliwy" - rozpoczął przemówienie Donald Tusk.
"Jestem bardzo wzruszony. Mimo niełatwych czasów, mimo tego, że może nasi wyborcy chcieliby więcej, szybciej, ale dziś mam poczucie wielkiej satysfakcji, nie zmarnowaliśmy tych trudnych miesięcy" - powiedział premier.
"Wiara czyni cuda. Mnie czasami aż brakuje oddechu, gdy patrzę na ludzi, którzy wątpią. Dziś te wybory mają wymiar szerszy. Pokazaliśmy, że ten nasz wysiłek ma wymiar o wiele szerszy niż narodowe sprawy. Jesteśmy światłem dla Europy" - podkreślił.
"Polska pokazała, że tu triumfuje demokracja. Dzięki waszej niezłomnej postawie Polska jest liderem UE" - zaznaczył.
"Mam takie głębokie poczucie, my w tym marszu dla dobrych spraw nie możemy się zatrzymać. Obiecuje wam, że się nie zatrzymamy. Warto o dobrą, przyzwoitą Polskę walczyć" - zakończył premier Tusk.
Wstępne szacunki wskazują, że frekwencja wyniosła 39,7%, co jest niższe w porównaniu do poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019.
Na podstawie przeprowadzonych sondaży exit poll, Koalicja Obywatelska zdaje się prowadzić, uzyskując około 38,2% głosów. Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9%. Na kolejnych miejscach znajdują się partie: Konfederacja z wynikiem 11,9% oraz Trzecia Droga z wynikiem 8,2%.
Lokale wyborcze zostały zamknięte.
Za chwilę ogłosimy wstępne wyniki exit pool.
Do zamknięcia lokali wyborczych została mniej niż godzina. O 21:00 przekażemy Państwu wstępne wyniki wyborów z exit poll.
Niedzielne wybory europejskie przyniosły dramatyczną porażkę koalicji niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Wszystkie trzy partie rządzące w jego gabinecie znalazły się za konserwatystami i skrajną prawicą, co pokazują wyniki exit polls opublikowane przez krajowych nadawców ARD i ZDF.
Najnowsze dane z Państwowej Komisji Wyborczej pokazują, że frekwencja na terenach wiejskich dramatycznie spadła.
We wschodnich okręgach również nasilają się problemy z mobilizacją wyborców.
Taki spadek liczby głosujących może prowadzić do zmniejszenia liczby europosłów reprezentujących te regiony.
"Do g. 14, od poprzedniego meldunku policji odnotowano 2 przestępstwa i 9 wykroczeń" - poinformowała PKW.
Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim, wynoszącą 31,65%, natomiast najniższą w województwie opolskim - 23,6%.
5 lat temu, w wyborach, frekwencja o tej samej porze wyniosła 32,51 proc.
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17 wyniosła 28,2 proc.
Rozpoczyna się trzecia, zaplanowana na dziś konferencja prasowa PKW.
W lokalu wyborczym w Świebodzinie pijany mężczyzna przewrócił urnę wyborczą. Według rzecznika policji, asp. Marcina Rucińskiego, badanie alkomatem wykazało, że 44-latek miał 2,6 promila alkoholu. Został on przewieziony do izby wytrzeźwień. Policja zakwalifikowała to zdarzenie jako zakłócenie ładu i porządku i planuje skierować wniosek o ukaranie do sądu.
Kolejna konferencja PKW odbędzie się o 18:30, na której zostaną przedstawione nowe dane dotyczące frekwencji z godziny 17.
Obywatele Polski, Słowenii i Rumunii oddają w niedzielę swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ambasadach w Sarajewie, mimo że rząd Bośni i Hercegowiny wcześniej w tym tygodniu nie wyraził na to zgody - informuje bałkańska redakcja Radia Wolna Europa. Powodem tej decyzji było poparcie przez te trzy kraje UE rezolucji ONZ dotyczącej ludobójstwa w Srebrenicy, której sprzeciwiały się władze Serbii oraz Republiki Serbskiej w BiH.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że dotychczas zarejestrowano łącznie 20 wykroczeń. Na pierwszej konferencji mówiono o 13 takich incydentach.
Do godziny 12 zagłosowało 11,66 procent uprawnionych - przekazała Państwowa Komisja Wyborcza.
W Wielkiej Brytanii funkcjonuje 49 obwodowych komisji wyborczych, gdzie polscy obywatele mogą oddać swoje głosy w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Stanowi to prawie jedną szóstą wszystkich zagranicznych komisji wyborczych.
Z tych 49 komisji, 36 mieści się w Anglii, sześć w Szkocji, cztery w Irlandii Północnej, a jedna w Walii.
Do wyborów zarejestrowało się łącznie 24 978 Polaków. Najwięcej osób zarejestrowało się w komisji nr 245, znajdującej się przy Polskiej Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie - 1476 osób, natomiast najmniej w komisji nr 282 w Omagh w Irlandii Północnej - 93 osoby.
W niedzielę wyborczą w gminie Kurzętnik doszło do niecodziennej sytuacji. Na jednej z komisji wyborczych pojawił się mąż zaufania pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Rafał Jackowski z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji poinformował, że incydent nie wpłynął na pracę komisji wyborczej. Policja sporządziła odpowiednią dokumentację, która zostanie przekazana do sądu. Wybory w danym lokalu przebiegały bez dalszych zakłóceń.
Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem z artykułu 70 Kodeksu wykroczeń, który dotyczy podejmowania czynności zawodowych lub służbowych w stanie po użyciu alkoholu lub innych substancji odurzających.
Wyborcy w całej Europie ruszyli do urn, by oddać swoje głosy w ostatnim dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Lokale wyborcze zostały otwarte w 21 krajach członkowskich.
Wynik wyborów zadecyduje o składzie nowego Parlamentu Europejskiego, który pomaga decydować, kto będzie zarządzał potężną Komisją Europejską. O drugą kadencję ubiega się Ursula von der Leyen.
Chociaż przewiduje się, że centrowe partie głównego nurtu utrzymają większość spośród 720 miejsc w nadchodzącym Parlamencie Europejskim, sondaże sugerują, że zostaną osłabione przez skrajną prawicę.
Wstępne wyniki wyborów zostaną podane tuż po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach UE.
Podczas konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że do godziny 8:20 wpłynęły już 34 protokoły z 299 zagranicznych obwodów.
"Muszę przyznać, że chyba pierwszy raz się to zdarzyło, kiedy otrzymałem informację wczoraj o godz. 6 rano, to meldunek terminowy był zerowy, czyli nie było żadnych wydarzeń związanych z wyborami dotyczących przestępstw i wykroczeń" - przekazał szef PKW.
Szef PKW, Szymon Marciniak, przekazał, iż odnotowano 13 wykroczeń związanych z przebiegiem wyborów.
"Łącznie dokonano 13 wykroczeń. Pięć z nich dotyczy umieszczania plakatu w miejscu publicznym bez zgody właściciela. Osiem dotyczy kwestii naruszenia ciszy wyborczej bądź niedozwolonego umieszczania plakatów" - poinformował.
"Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniu w jakimkolwiek lokalu wyborczym" - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak.
Za chwilę rozpocznie się pierwsza w niedzielę konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.
W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego swoje listy zgłosiło łącznie 11 komitetów, z czego siedem z nich zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, a z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.
Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na niedzielę cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbędzie się o godzinie 10:00, druga o 13:30, trzecia o 18:30, a ostatnia o 22:00.
Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców.
Wybory odbywają się w 31 tys. 830 obwodach głosowania, z czego 29 tys. 735 to obwody stałe, a 1789 to obwody odrębne.
Dla Polaków mieszkających za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, natomiast na statkach przygotowano 7 obwodów.
Instytucje Unii Europejskiej działają wspólnie, aby kształtować politykę, tworzyć prawo i zarządzać budżetem UE. Każda instytucja ma określone role i obowiązki, a ich współpraca zapewnia sprawne funkcjonowanie Unii.
Główne instytucje UE to:
Parlament Europejski: Reprezentuje obywateli UE i jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Jego główne zadania to:
Wspólne stanowienie prawa z Radą Unii Europejskiej
Kontrola nad budżetem UE
Nadzór nad Komisją Europejską
Rada Unii Europejskiej: Reprezentuje rządy państw członkowskich. Składa się z ministrów poszczególnych krajów, którzy spotykają się w zależności od omawianych tematów. Jej główne zadania to:
Wspólne stanowienie prawa z Parlamentem Europejskim
Koordynacja polityki UE
Zawieranie umów międzynarodowych
Komisja Europejska: Reprezentuje interesy całej UE. Jest niezależnym organem wykonawczym, który proponuje nowe prawa, zarządza budżetem UE i czuwa nad przestrzeganiem prawa unijnego.
Rada Europejska: Składa się z głów państw lub szefów rządów państw członkowskich, przewodniczącego Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ustalają ogólne kierunki polityki i priorytety UE.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Zapewnia jednolite stosowanie prawa UE we wszystkich państwach członkowskich. Rozstrzyga spory prawne między państwami członkowskimi a instytucjami UE oraz między samymi państwami członkowskimi.
Proces formowania nowego parlamentu, składającego się z 720 członków wybranych przez około 373 miliony uprawnionych wyborców, rozpocznie się dzisiaj, po zakończeniu głosowania we wszystkich państwach członkowskich.
Aby oddać ważny głos w wyborach, należy udać się do lokalu wyborczego z dokumentem tożsamości. W celu prawidłowego oddania głosu, trzeba wpisać znak X w kratkę po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.
Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Czwartego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbędzie się w 21 krajach europejskich, w tym w Polsce. Lokale wyborcze otwarto o godzinie 7.
Dzisiaj najwcześniej do urn poszli Węgrzy, ponieważ ich lokale wyborcze otwierają się o godz. 6 w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z kolei we Włoszech obywatele głosują drugi dzień z rzędu, gdyż tam wybory trwają dwa dni. Włosi zakończą głosowanie najpóźniej, w niedzielę o godz. 23.