Logo serwisu Informowani.pl

sobota, 05 października 2024

sobota, 05 października 2024

Minuta ciszy dla bohaterów. Warszawa w 80. rocznicę powstania

Punktualnie o godzinie 17:00, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stolica pogrążyła się w symbolicznej ciszy, oddając hołd bohaterom tamtych dni.

Minuta ciszy dla bohaterów. Warszawa w 80. rocznicę powstania

Punktualnie o godzinie 17:00, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stolica pogrążyła się w symbolicznej ciszy, oddając hołd bohaterom tamtych dni. Na minutę zamarło życie miasta – zatrzymały się tramwaje i autobusy, na ulicach stanęły samochody, a przechodnie zatrzymali się w zadumie. Przejmujący dźwięk syren alarmowych i bicie kościelnych dzwonów rozległ się nie tylko nad Warszawą, ale i w całym kraju, jednocząc naród w tym szczególnym momencie.

Kierowcy, poruszeni chwilą, wysiadali ze swoich pojazdów, motocykliści zsiadali z jednośladów, a motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów włączali sygnały dźwiękowe, tworząc poruszającą kakofonię szacunku dla poległych. Dźwięk syren, symbol grozy i walki, tym razem niósł ze sobą przesłanie pamięci i zadumy.

Rondo Dmowskiego, tradycyjne miejsce zgromadzeń w rocznicę wybuchu powstania, wypełnił się w tym roku gęstym dymem z rac, tworząc niepowtarzalny klimat powagi i zadumy. Na Placu Zamkowym, sercu stolicy, mieszkańcy spontanicznie utworzyli ogromny znak Polski Walczącej, symbol niezłomnego ducha narodu. Budynek PAST-y, niemy świadek tamtych tragicznych wydarzeń, zdobiły biało-czerwone flagi z symbolem Polski Walczącej, przypominając o bohaterstwie powstańców.

Hołd powstańczemu zrywowi oddali również żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego, w symbolicznym miejscu zatopienia statku "Bajka". W nurt rzeki złożono wieniec – za tych wszystkich, którzy w jej falach i na jej brzegach oddali życie za wolność ojczyzny.

Niebo nad Warszawą przecięły tego dnia wojskowy samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb. W ten sposób żołnierze Polskich Sił Powietrznych oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, podkreślając ciągłość tradycji i wartości, jakimi kierowali się powstańcy.

Po minucie zadumy, o godzinie 17:01, z ronda Dmowskiego w stronę placu Krasińskich wyruszył Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez organizacje patriotyczne i narodowe. Marsz ten, będący wyrazem pamięci i szacunku dla walczących, stał się już tradycją i gromadzi co roku tysiące Polaków, pragnących oddać hołd bohaterom.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, było heroicznym zrywem narodu polskiego przeciwko okupantowi. Do walki z niemieckim najeźdźcą stanęło ok. 40-50 tys. powstańców, licząc na szybkie zwycięstwo i wyzwolenie stolicy. Planowane na kilka dni powstanie, w obliczu braku oczekiwanej pomocy ze strony aliantów, przeciągnęło się do ponad dwóch miesięcy krwawych walk.

W czasie 63 dni walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy niemal doszczętnie zburzyli.