Epidemia małpiej ospy
|Czy grozi nam kolejna pandemia?Pierwszy przypadek w EuropieGlobalny stan zagrożeniaCzy grozi nam nowa pandemia? ECDC ostrzega przed wirusem mpox
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko mpox w związku z występowaniem nowego szczepu wirusa na terenie Afryki.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko mpox w związku z występowaniem nowego szczepu wirusa na terenie Afryki.
Nowe wytyczne są skierowane szczególnie do podróżnych planujących wizytę w regionach, gdzie odnotowano ogniska tej choroby. Według ekspertów, ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na inne kontynenty, w tym Europę, jest niskie, jednak przypadki choroby mogą wystąpić również w tych regionach.
Zaktualizowane zalecenia ECDC są odpowiedzią na pojawienie się nowego wariantu wirusa, znanego jako Clade 1b, który został zidentyfikowany w Afryce.
Nowy szczep, odpowiedzialny za co najmniej 450 zgonów w Demokratycznej Republice Konga w ostatnich miesiącach, budzi obawy wśród ekspertów, którzy uważają, że może on rozprzestrzeniać się łatwiej i powodować poważniejsze objawy niż wcześniej znane szczepy.
Pamela Rendi-Wagner z ECDC podkreśliła, że ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się Clade 1b w Afryce, Centrum podniosło poziom ryzyka dla ogólnej populacji w UE/EOG oraz dla podróżnych udających się do regionów dotkniętych chorobą.
W związku z bliskimi powiązaniami między Europą a Afryką, konieczne jest przygotowanie się na ewentualne przypadki importowane.
Kto powinien się zaszczepić?
ECDC zaleca, aby osoby planujące podróż do regionów Afryki, gdzie występuje nowy szczep mpox, rozważyły szczepienie przeciwko tej chorobie.
Szczególnie dotyczy to osób, które mogą być narażone na bliski kontakt z zakażonymi, co jest główną drogą przenoszenia się wirusa.
Warto zaznaczyć, że osoby wcześniej zaszczepione przeciwko mpox mogą potrzebować jedynie dawki przypominającej, zamiast pełnego cyklu szczepień.
Zaleca się podawanie dawek przypominających co dwa do dziesięciu lat, jeśli dana osoba pozostaje w grupie podwyższonego ryzyka.
Jak przenosi się mpox?
Mpox jest chorobą, która może być przenoszona z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt fizyczny, w tym kontakt z pęcherzami lub strupami chorobowymi, jak również przez dotykanie ubrań, pościeli czy ręczników używanych przez zakażoną osobę. Wirus może również przenosić się drogą kropelkową, na przykład przez kaszel lub kichanie zakażonej osoby w bezpośrednim sąsiedztwie.
Objawy mpox obejmują symptomy grypopodobne, zmiany skórne oraz, w niektórych przypadkach, mogą prowadzić do śmierci. Nowy szczep Clade 1b wydaje się być bardziej zakaźny i potencjalnie groźniejszy, jednak nadal wiele kwestii dotyczących jego właściwości wymaga dalszych badań.
Choć na chwilę obecną nie odnotowano przypadków Clade 1b mpox w Polsce, eksperci ostrzegają, że choroba może się rozprzestrzeniać, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania na szczeblu międzynarodowym. Przykładem jest Szwecja, gdzie w czwartek, 15 sierpnia br. zdiagnozowano przypadek mpox u osoby, która zaraziła się podczas pobytu w jednym z afrykańskich regionów objętych epidemią.
W związku z tym, ECDC zaleca, aby władze zdrowotne w Europie przygotowały się na szybkie wykrywanie ewentualnych nowych przypadków, które mogą pojawić się na kontynencie. Warto przypomnieć, że poprzednia sytuacja kryzysowa związana z mpox, ogłoszona w 2022 roku, była spowodowana innym, łagodniejszym szczepem wirusa znanym jako Clade 2.
Braki w dostępności szczepionek
Pomimo istnienia skutecznych szczepionek przeciwko mpox, jednym z problemów pozostaje ich ograniczona dostępność w regionach, gdzie są najbardziej potrzebne. Niedostateczna liczba dawek może utrudniać skuteczne zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby zarówno w Afryce, jak i potencjalnie na innych kontynentach.
W związku z rosnącym zagrożeniem, ECDC apeluje o skoordynowane działania międzynarodowe, które pozwolą na lepsze przygotowanie się na ewentualne nowe ogniska choroby oraz na zapewnienie odpowiedniej liczby szczepionek w miejscach najbardziej narażonych na ryzyko.