Epidemia małpiej ospy
|Czy grozi nam kolejna pandemia?Pierwszy przypadek w EuropieGlobalny stan zagrożeniaCzy grozi nam kolejna pandemia? WHO bada rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Afryce
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraża rosnące zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby przypadków małpiej ospy (mpox) w Demokratycznej Republice Konga i jej rozprzestrzenianiem się na inne kraje afrykańskie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraża rosnące zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby przypadków małpiej ospy (mpox) w Demokratycznej Republice Konga i jej rozprzestrzenianiem się na inne kraje afrykańskie. W odpowiedzi na tę sytuację, dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zapowiedział powołanie nadzwyczajnego komitetu, który ma ocenić zagrożenie dla zdrowia publicznego w skali międzynarodowej.
Małpia ospa (mpox) to choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa. Charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką pojawiającą się po kilku dniach od wystąpienia gorączki. Choroba zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni. Pierwsze przypadki zakażenia u ludzi odnotowano w 1970 roku. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem mpox wykryto w 2022 roku.
Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga jest szczególnie alarmująca. Od początku 2023 roku odnotowano tam około 27 tysięcy przypadków zachorowań, a około 1100 osób, głównie dzieci, zmarło. Co więcej, WHO donosi o 50 nowych przypadkach zakażenia lub podejrzenia zakażenia w czterech kolejnych krajach afrykańskich: Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie. W tych państwach wirus mpox nie był wcześniej wykrywany, co budzi poważne obawy o jego dalsze rozprzestrzenianie się.
Zadaniem powołanego przez WHO nadzwyczajnego komitetu, złożonego z międzynarodowych ekspertów, będzie doradzenie dyrektorowi generalnemu, czy ognisko zakażeń wirusem mpox stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Na podstawie opinii komitetu, dyrektor generalny WHO zadecyduje, czy ogłosić stan zagrożenia. Komitet ma zebrać się "tak szybko, jak to możliwe", jednak dokładna data posiedzenia nie została jeszcze ustalona.
WHO przeznaczyła już milion dolarów ze środków kryzysowych na walkę z epidemią w DR Konga i zapowiedziała dalsze wsparcie finansowe. W czerwcu w Kongu dopuszczono do użycia dwie szczepionki przeciwko małpiej ospie. WHO rozpoczęła procedurę nadzwyczajnego dopuszczenia tych szczepionek do użycia.
Uważa się, że obecne ognisko zakażeń w Kongu jest związane z rozprzestrzenianiem się nowego, bardziej zjadliwego szczepu wirusa Clade Ib, będącego wariantem endemicznego szczepu Clade I. Ten nowy wariant szerzy się szybciej, zwłaszcza wśród dzieci, a do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą. Szczep Clade Ib został już wykryty w Kenii, Rwandzie i Ugandzie, a jego obecność w Burundi jest prawdopodobna.