Logo serwisu Informowani.pl

poniedziałek, 16 września 2024

poniedziałek, 16 września 2024

"Ból pozostał" - poruszające słowa prezydenta Dudy w Wieluniu

Wycie syren, dzwon „Pamięć i przestroga” bijący 12 razy – tak rozpoczęły się w Wieluniu uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej i zbombardowania miasta, będącego jednym z pierwszych aktów niemieckiej agresji.

"Ból pozostał" - poruszające słowa prezydenta Dudy w Wieluniu
Uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniufot. Przemysław Keler/KPRP

Wycie syren, dzwon „Pamięć i przestroga” bijący 12 razy – tak rozpoczęły się w Wieluniu uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej i zbombardowania miasta, będącego jednym z pierwszych aktów niemieckiej agresji. W miejscu, gdzie 85 lat temu spadły bomby Luftwaffe, zabijając ponad 1200 mieszkańców, zebrali się przedstawiciele władz państwowych, dyplomaci, mieszkańcy oraz świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił, że Polacy, mimo bólu i osobistych tragedii, wybaczyli Niemcom, ale pamiętają o zbrodniach. Jednocześnie zaznaczył, że wybaczenie to jedno, a zadośćuczynienie za straty wojenne to drugie. „Ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat, licząc cały okres II wojny światowej” – powiedział prezydent. Dodał jednak, że wierzy w sprawiedliwość i rozliczenie strat poniesionych w wyniku wojny.

„Tak samo, jak oczekujemy my i oczekuje cały wolny świat, że Rosja zapłaci za zbrodnie na Ukrainie i za zniszczenia, których dzisiaj na Ukrainie dokonuje, bo to jest element zwykłej sprawiedliwości” – mówił Duda, podkreślając, że polskie władze powinny domagać się reparacji zarówno od Niemiec, jak i od Rosji.

Zastępca ambasadora Niemiec w Polsce, Robert Rohde, w swoim przemówieniu przyznał, że nalot na Wieluń był niczym niesprowokowanym aktem agresji, który zapoczątkował straszliwą wojnę. Podkreślił, że Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców. „Świadomi tej odpowiedzialności chylę czoła przed ofiarami nalotu na Wieluń i wszystkimi ofiarami napaści Niemiec na Polskę” – powiedział Rohde po polsku.

Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa, w poruszającym wystąpieniu przywołał wspomnienia świadków bombardowania. Zaznaczył, że pamięć o tych wydarzeniach jest niezwykle ważna, aby przeciwstawiać się próbom fałszowania historii. „Nie będziemy milczeć, gdy piszą i mówią o polskich obozach zagłady. Dlatego z odwagą będziemy głosić prawdę, że to były niemieckie obozy zagłady” – podkreślił burmistrz.

Po przemówieniach odmówiono wielowyznaniową modlitwę, a prezydent Duda złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym bombardowanie Wielunia. Wraz z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem złożył także kwiaty w miejscu, gdzie stała zburzona synagoga. W ten sposób, w zadumie i refleksji, upamiętniono 85. rocznicę wybuchu jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości.