Logo serwisu Informowani.pl

sobota, 05 października 2024

sobota, 05 października 2024

80. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii XX wieku. 1 sierpnia 2024 r. obchodzimy 80. rocznicę tego powstania.

80. rocznica Powstania Warszawskiego
fot. Wikimedia Commons

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii XX wieku. Było to heroiczne, lecz tragiczne zrywanie się narodu przeciwko niemieckiemu okupantowi, mające na celu wyzwolenie Warszawy przed nadejściem Armii Czerwonej. Choć zakończyło się klęską i ogromnymi stratami, stało się symbolem niepodległościowych dążeń Polaków oraz ich nieugiętego ducha walki. Każdego roku, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest okazją do upamiętnienia tych dramatycznych wydarzeń i oddania hołdu bohaterom, którzy poświęcili swoje życie za wolność ojczyzny.

Powstanie Warszawskie było częścią szerszego planu Akcji "Burza", realizowanej przez Armię Krajową (AK) podczas ostatnich miesięcy niemieckiej okupacji w Polsce. Celem Akcji "Burza" było wyzwalanie kolejnych terenów kraju przez AK, zanim dotrze tam Armia Czerwona, co miało zademonstrować, że to Polacy wyzwalają swoją ziemię, a nie wojska sowieckie.

Decyzję o rozpoczęciu Powstania podjęto w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego. Przywódcy AK liczyli, że walka o stolicę przyciągnie uwagę aliantów zachodnich oraz zmusi Stalina do uznania legalności polskiego rządu na uchodźstwie. Jednak okoliczności geopolityczne i brak wsparcia ze strony Sowietów sprawiły, że plany te okazały się nierealistyczne.

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie "W", czyli 17:00. Początkowo powstańcy odnieśli pewne sukcesy, zdobywając kilka strategicznych punktów w mieście. Jednak niemieckie wojska, wyposażone w ciężki sprzęt i wspierane przez lotnictwo, szybko przystąpiły do kontrataku. Walki uliczne, które toczyły się przez 63 dni, były niezwykle brutalne i kosztowne.

Warszawa została niemal doszczętnie zniszczona, a liczba ofiar wśród cywilów i powstańców była ogromna. Szacuje się, że zginęło około 200 tysięcy osób, w tym wielu cywilów, którzy padli ofiarą masowych egzekucji i bombardowań.

Klęska Powstania miała katastrofalne skutki dla Warszawy i jej mieszkańców. Miasto zostało niemal całkowicie zrujnowane, a tysiące ludzi straciło życie lub zostało zmuszonych do ucieczki. Niemcy przystąpili do systematycznego niszczenia stolicy, co miało na celu zatarcie śladów polskiego oporu.

Ponadto, niepowodzenie Powstania miało poważne konsekwencje polityczne. Armia Czerwona, która zatrzymała się na przedpolach Warszawy, nie udzieliła powstańcom żadnej pomocy, co miało kluczowy wpływ na jego wynik. W rezultacie, po zakończeniu wojny, Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego, a władza komunistyczna narzuciła nowy, totalitarny porządek.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego zazwyczaj trwają kilka dni, a ich centralnym punktem jest uroczysty koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W tym roku wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:30 na placu Piłsudskiego. Gospodarzem koncertu będzie Jan Młynarski, znany muzyk, kompozytor i wokalista, a także dziennikarz radiowy związany z Trzecim Programem Polskiego Radia oraz Radiem Nowy Świat. Na scenie wystąpi orkiestra i chór pod dyrekcją Jana Stokłosy.

Koncert można będzie obejrzeć nie tylko na miejscu, ale także w telewizji publicznej oraz w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie znajdą się takie utwory jak "Piosenka o mojej Warszawie" i "Zośka", które są ściśle związane z Powstaniem. Szczegółowy repertuar można znaleźć w śpiewniku dostępnym na stronie internetowej 1944.pl.

W ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odbędzie się wiele wydarzeń. 31 lipca o godzinie 17:00 w Muzeum Łazienki Królewskie rozpocznie się wernisaż wystawy plenerowej "Kolor Powstania 1944", na której zostanie zaprezentowanych 30 powiększonych fotografii z krótkimi opisami. Wystawa będzie miała miejsce w Galerii Plenerowej.

1 sierpnia, oprócz koncertu, odbędą się także uroczystości upamiętniające "Godzinę W" oraz premiera opery "D’ARC" w reżyserii Krystiana Lady. Jest to największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego, mający na celu oddanie hołdu Powstańcom oraz prezentację różnych konwencji muzycznych i teatralnych. W obsadzie znajdą się między innymi Agnieszka Grochowska, Dobrawa Czocher, Gabriela Legun i Szymon Komasa.

W planie obchodów znalazły się także inne wydarzenia, takie jak przejazd rowerowy szlakiem Komendy Głównej Armii Krajowej (3 sierpnia), uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli (5 sierpnia) oraz marsz pamięci, który rozpocznie się na skwerze Pamięci i zakończy na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została również wydana płyta Brodki pt. "WAWA", zawierająca 10 utworów, w tym nowe kompozycje oraz covery znanych piosenek związanych z wojną.