Logo serwisu Informowani.pl

poniedziałek, 16 września 2024

Świątek pokonała Begu w meczu pierwszej rundy igrzysk olimpijskich

Iga Świątek, liderka światowego rankingu tenisistek, awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego w Paryżu. Polka pokonała Rumunkę Irinę-Camelię Begu w dwóch setach 6:2, 7:5, prezentując solidną formę na kortach im. Philippe'a-Chatriera.

Świątek podczas pojedynku z Gauff na kortach Rolanda Garrosa.fot. Bertrand GUAY/AFP

Mecz rozpoczął się pod zamkniętym dachem głównego kortu, co zapewniło idealne warunki do gry, mimo deszczowej pogody na zewnątrz. Świątek zdominowała pierwszy set, przełamując rywalkę już w drugim gemie. Polka, wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności na kortach ziemnych, stopniowo zwiększała przewagę, wygrywając pierwszego seta 6:2.

Drugi set okazał się znacznie bardziej wyrównany. Tenisistki konsekwentnie wygrywały swoje podania, ale w pewnym momencie Świątek została przełamana, co dało Begu przewagę 5:3. Liderka rankingu WTA wykazała się jednak niezwykłą determinacją, odzyskując straty i triumfując w secie 7:5. Cały mecz trwał godzinę i 46 minut.

W następnej rundzie Świątek zmierzy się z Argentynką Nadią Podoroską lub Francuzką Diane Parry. Obie zawodniczki są uważane za wymagające rywalki, jednak forma, jaką prezentuje Polka, stawia ją w roli faworytki.

Świątek, mając zaledwie 23 lata, już czterokrotnie triumfowała na kortach Rolanda Garrosa, zdobywając tytuły wielkoszlemowe w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku. Jej pewność siebie i doświadczenie na paryskiej mączce czynią ją główną kandydatką do złotego medalu olimpijskiego.

Polska tenisistka ma nadzieję na lepszy występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, niż ten sprzed trzech lat w Tokio, gdzie odpadła w drugiej rundzie, przegrywając z Hiszpanką Paolą Badosą. Obecne osiągnięcia i forma Świątek sugerują, że jest gotowa na podjęcie wyzwania i zdobycie olimpijskiego złota.

Z powodu padającego deszczu w sobotę mecze rozgrywane były tylko na dwóch arenach z zamykanym dachem. Oprócz Świątek do drugiej rundy awansowała również Włoszka Jasmine Paolini, która była finałową rywalką Polki podczas tegorocznego French Open.

Turniej olimpijski w Paryżu odbywa się bez udziału kilku czołowych zawodniczek. Jelena Rybakina, zajmująca czwarte miejsce w rankingu WTA, zrezygnowała z udziału w igrzyskach, co oznaczało, że jej miejsce w turniejowej drabince zajęła Francuzka Caroline Garcia. Rybakina była uważana za jedną z głównych rywalek Świątek.

Podobnie, w turnieju zabraknie Białorusinki Aryny Sabalenki, Hiszpanki Pauli Badosy oraz Czeszki Markety Vondrousovej. Te absencje otwierają dodatkowe możliwości dla innych zawodniczek, w tym dla Świątek, która jest główną faworytką do złotego medalu.

Oprócz Igi Świątek, w singlowym turnieju olimpijskim udział biorą jeszcze dwie polskie tenisistki. Magda Linette zmierzy się z Rosjanką Mirrą Andriejewą, a Magdalena Fręch zagra z Bułgarką Wiktorią Tomową. Obie zawodniczki mają szansę na sukces i awans do kolejnych rund, co podkreśla siłę polskiego tenisa na arenie międzynarodowej.