Logo serwisu Informowani.pl

poniedziałek, 16 września 2024

Srebro lśni na Sekwanie. Klaudia Zwolińska wicemistrzynią olimpijską!

Klaudia Zwolińska dokonała historycznego wyczynu, zdobywając srebrny medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w slalomie kajakowym K1.

25-letnia polska kajakarka górska Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w slalomie K1! To historyczny sukces i pierwszy medal dla Polski na tych igrzyskach.

Już od pierwszych chwil rywalizacji na olimpijskim torze w podparyskim Vaires-sur-Marne było widać, że Zwolińska czuje się w znakomitej formie. Decyzja o wcześniejszym wyjeździe do Francji na początku lipca i dokładne zapoznanie się z obiektem zdecydowanie przyniosły oczekiwane rezultaty.

W sobotnich eliminacjach aktualna mistrzyni Europy w slalomie K1 zajęła znakomite drugie miejsce, potwierdzając wysokie aspiracje. Półfinał to popis spokoju i techniki – Polka pokonała trasę bezbłędnie w czasie 99,84 sekundy, ulegając jedynie Niemce Ricardzie Funk o zaledwie 0,53 sekundy.

Finał stał pod znakiem ogromnych emocji. Zwolińska, pochodząca z Nowego Sącza, popłynęła bardzo rozważnie, wytrzymując presję i pokonując trasę z czasem 97,53 sekundy. Gdy minęła linię mety, miała już pewny brązowy medal. O losach złota decydował ostatni przejazd Ricardy Funk, która jednak popełniła błąd i otrzymała 50 sekund kary. W tym momencie srebro dla Klaudii Zwolińskiej stało się faktem!

"Jest!!! Klaudia Zwolińska otwiera worek medali dla polskiej reprezentacji olimpijskiej w Paryżu! Po 24 latach od Sydney mamy srebrny medal w kajakarstwie górskim kobiet w kategorii K1! Brawo! Gratulujemy i dziękujemy!" - napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda. Sukces Polki skomentował również wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: "Fenomenalny finał w kajakarstwie górskim K1! W pełni zasłużony srebrny medal wędruje do szer. Klaudii Zwolińskiej z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego". Do gratulacji dołączyło się Ministerstwo Sportu i Turystyki, podkreślając "fantastyczny" przejazd Polki i "niesamowite umiejętności" zaprezentowane na torze.

Złoty medal wywalczyła Australijka Jessica Fox, aktualna mistrzyni świata, pokonując trasę z czasem 96,08 sekundy. Brąz trafił w ręce Brytyjki Kimberley Woods (98,94 sekundy).

Dla Zwolińskiej to drugi występ na igrzyskach olimpijskich. Trzy lata temu w Tokio zajęła piąte miejsce. W Paryżu przed nią jeszcze start w kanadyjce, w której nie czuje się tak pewnie jak w kajaku, oraz występ w debiutującej na igrzyskach konkurencji – kayak crossie. W tej ostatniej zdobyła srebrny medal tegorocznych mistrzostw Europy w Tacenie koło Lublany, gdzie sięgnęła także po złoto w slalomie K1.

Srebrny medal Klaudii Zwolińskiej to drugi medal olimpijski w historii startów Polaków w tej dyscyplinie sportu. W 2000 roku w Sydney srebro wywalczyli również Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski w konkurencji C2.