Logo serwisu Informowani.pl

czwartek, 19 września 2024

czwartek, 19 września 2024

Amerykański bank centralny obniża stopy procentowe

W środę Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o pół punktu procentowego, rozpoczynając tym samym oczekiwany cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Amerykański bank centralny obniża stopy procentowe

W środę Rezerwa Federalna podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o pół punktu procentowego, rozpoczynając tym samym oczekiwany cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Decyzja ta, podjęta w obliczu rosnących obaw o kondycję rynku pracy, oznacza większą niż zwykle redukcję kosztów kredytu, co niesie ze sobą szerokie implikacje dla globalnej gospodarki.

Fed, będący bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych, ma za zadanie utrzymanie stabilności cen oraz maksymalizację zatrudnienia. Kontroluje podaż pieniądza m.in. poprzez ustalanie stóp procentowych. Zmiany te mają wpływ nie tylko na gospodarkę USA, lecz również na resztę świata, biorąc pod uwagę globalną rolę dolara amerykańskiego, który pełni funkcję głównej waluty rezerwowej.

Zmiany stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wpływają na koszty kredytów i wartości walut na całym świecie, w tym również w Europie. Wzrost kosztów kredytu w USA, będący wynikiem wysokich stóp procentowych, ma znaczenie szczególnie dla rynków powiązanych z dolarem.

Co skłoniło Fed do obniżenia stóp procentowych?

W oświadczeniu po posiedzeniu, Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), odpowiedzialny za ustalanie stóp procentowych, stwierdził, że „Komitet zyskał większą pewność, że inflacja zmierza w sposób trwały w kierunku 2% i ocenia, że ryzyka związane z realizacją celów w zakresie zatrudnienia i inflacji są z grubsza zrównoważone”.

Pomimo faktu, że inflacja pozostaje nieco podwyższona, członkowie FOMC uznali, że postępy w walce z inflacją oraz równowaga ryzyk uzasadniają obniżenie stóp procentowych. Prognozy Komitetu wskazują na dalsze redukcje stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Według przewidywań, do końca roku stopy zostaną obniżone o kolejne pół punktu procentowego. Na rok 2025 planowane jest dalsze obniżenie o cały punkt procentowy, a w 2026 roku o dodatkowe pół punktu. Ostateczny poziom stóp procentowych, prognozowany na poziomie 2,75%-3,00%, będzie zbliżony do tzw. "neutralnej" stopy funduszy federalnych, czyli takiej, która nie stymuluje ani nie hamuje aktywności gospodarczej.

Konsekwencje obniżenia stóp procentowych

Obniżenie stóp procentowych może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla globalnej gospodarki. Niższe stopy oznaczają tańsze kredyty, co może pobudzić inwestycje firm oraz zachęcić konsumentów do zwiększenia wydatków, co z kolei może sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

Dodatkowo, niższe stopy procentowe mogą prowadzić do wzrostu cen akcji i innych aktywów, co przyniesie korzyści inwestorom oraz wesprze rynki finansowe. Obniżenie stóp procentowych w USA może także doprowadzić do osłabienia dolara względem innych walut, co z kolei może wzmocnić euro. Dla europejskich eksporterów taka sytuacja może być korzystna, jednak importerzy mogą napotkać wyższe koszty.

Jednakże, zbyt szybkie obniżenie stóp procentowych wiąże się z ryzykiem wzrostu inflacji, co byłoby niekorzystne zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Niskie stopy mogą także prowadzić do wzrostu cen aktywów oraz powstawania baniek spekulacyjnych, co zagraża stabilności finansowej. Ponadto, decyzja Fedu może wywierać presję na inne banki centralne, zmuszając je do podobnych działań, co może być problematyczne, jeśli ich gospodarki nie są w najlepszej kondycji.

Obniżenie stóp procentowych przez Fed jest zatem decyzją, która choć może przynieść krótkoterminowe korzyści, niesie ze sobą również poważne wyzwania dla stabilności finansowej i globalnej gospodarki.