Logo serwisu Informowani.pl

poniedziałek, 16 września 2024

poniedziałek, 16 września 2024

Chińska sonda w drodze na Księżyc

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-6 wystartowała w kierunku ”ciemnej strony” Księżyca, by pobrać stamtąd próbki regolitu. To pierwsza taka misja na świecie.

Chińska sonda w drodze na Księżyc
CSNA/Siyu Zhang/Kevin M. Gill

Chińska sonda kosmiczna Chang’e-6 wystartowała w kierunku ”ciemnej strony” Księżyca, by pobrać stamtąd próbki rego litu. To pierwsza taka misja na świecie.

Rakieta nośna wyniosła sondę z Centrum Wyrzutni Kosmicznych Wenchang o godzinie 17:27 czasu lokalnego (10:27 czasu brytyjskiego). Misja potrwa 53 dni, a jej celem jest dostarczenie na Ziemię około 2 kilogramów materiału księżycowego do badań naukowych.

Miejscem lądowania sondy będzie “ciemna” strona Księżyca, niewidoczna z Ziemi. Choć nazywana jest czasem ciemną stroną, wcale nie oznacza to, że nie dociera tam światło słoneczne.

Naukowcy sądzą, że próbki pobrane z tego rejonu Księżyca, który ma grubsza i starszą skorupę z większą ilością kraterów, mogą pomóc w zrozumieniu procesu powstawania naszego naturalnego satelity.

„Chang’e-6 jako pierwsza sonda pobierze próbki gruntu z odwrotnej strony Księżyca” - powiedział dziennikarzom przed startem Ge Ping, wicedyrektor Chińskiego Centrum Badań Kosmicznych i Eksploracji Księżyca.

Sonda została nazwana na cześć Chang’e, bogini Księżyca, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w chińskiej mitologii.

Planuje się, że Chang’e-6 wykona miękkie lądowanie w basenie Aitken na biegunie południowym Księżyca. To olbrzymia depresja o szerokości 2500 km i głębokości do 8 km.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała, że w celu pobrania próbek gruntu i skał oraz przeprowadzenia badań, sonda będzie wykorzystywać wiertło i ramię mechaniczne.

Komunikacja z Ziemią będzie się odbywać za pośrednictwem satelity Queqiao-2.

Piątkowy start to pierwsza z trzech bezzałogowych misji księżycowych zaplanowanych przez Chiny w tej dekadzie.

Sonda Chang’e-7 będzie poszukiwać wody na biegunie południowym Księżyca, a Chang’e-8 spróbuje ustalić wykonalność techniczną budowy planowanej stacji badawczej - Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżycowej.

Poprzedniczka sondy Chang’e-6, Chang’e-5, po powrocie na Ziemię w grudniu 2020 roku dostarczyła najstarsze próbki skał księżycowych.

Piątkowy start to kolejny etap chińskiego programu badań kosmicznych, konkurującego z amerykańskim.

Pięć lat temu Chiny jako pierwszy kraj dokonały udanego lądowania łazika na odwrotnej stronie Księżyca. Do 2030 roku Chiny planują wysłać pierwszych astronautów na Księżyc oraz sondy po próbki z Marsa i Jowisza.