Chińska sonda badawcza wylądowała po "ciemnej stronie" księżyca
Lądowanie miało miejsce o 06:23 czasu pekińskiego w niedzielę rano w basenie Aitken na biegunie południowym Księżyca.
Bezzałogowa chińska sonda badawcza Chang'e 6 wylądowała po ciemnej stronie Księżyca, niewidocznej z Ziemi, w obszarze wcześniej niezbadanym przez żadną z agencji kosmicznych.
Lądowanie miało miejsce o 06:23 czasu pekińskiego w niedzielę rano w basenie Aitken na biegunie południowym Księżyca, rozległym kraterze uderzeniowym o istotnym potencjale badawczym.
Celem rozpoczętej 3 maja misji Chang'e 6 jest pozyskanie cennych próbek księżycowych z niezbadanego dotąd terytorium, w tym prawdopodobnie najstarszych skał Księżyca.
Misja ta jest uważana za wysoce ryzykowną ze względu na ograniczenia komunikacyjne towarzyszące podróży na drugą stronę Księżyca, która jest całkowicie niewidoczna z Ziemi.
Niemniej jednak, już wcześniej Chinom udało się wylądować na tej stronie Księżyca podczas misji Chang'e-4 w 2019 roku.
Lądownik ma przez kilka dni zbierać próbki za pomocą wiertła i ruchomego wysięgnika, a następnie powrócić na Ziemię z cennym ładunkiem. Misja zakłada sprowadzenie około 2 kilogramów materiału księżycowego.
Sukces lądownika okrzyknięty został historycznym momentem przez chińskie media państwowe, stanowiącym krok milowy w realizacji ambitnego chińskiego programu kosmicznego.