Logo serwisu Informowani.pl

niedziela, 08 września 2024

Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie Wimbledonu

Świątek podczas pojedynku z Gauff na kortach Rolanda Garrosa.fot. Bertrand GUAY/AFP

Liderka światowego rankingu WTA, Iga Świątek, zakończyła swoją tegoroczną przygodę z Wimbledonem na trzeciej rundzie, przegrywając z Julią Putincewą z Kazachstanu po blisko dwugodzinnym meczu, wynikiem 6:3, 1:6, 2:6. Ta porażka przerwała imponującą serię 21 zwycięstw Polki.

Putincewa, obecnie 35. w rankingu WTA, po raz pierwszy w karierze awansowała do czwartej rundy Wimbledonu. W 1/8 finału zmierzy się z Jeleną Ostapenko z Łotwy, która w swoim meczu trzeciej rundy pokonała Amerykankę Bernardę Perę w zaledwie godzinę.

Mecz na korcie numer 1 rozpoczął się pomyślnie dla Świątek, która bez trudu wygrała swój serwisowy gem. W drugim gemie miała cztery break pointy, ale Putincewa skutecznie je obroniła. Przełamanie udało się dopiero w szóstym gemie, kiedy Świątek wygrała do zera, obejmując prowadzenie 4:2. Przy stanie 5:3 Polka miała pewne trudności, gdyż rywalka miała break pointy. Mimo to, Świątek utrzymała swój serwis i wygrała pierwszą partię 6:3.

Drugi set był znacznie trudniejszy dla Świątek. W czwartym gemie dała się przełamać, co pozwoliło Putincewie objąć prowadzenie 3:1. Polka miała szansę na szybkie odrobienie strat, ale nie wykorzystała trzech break pointów. Putincewa, nabierając tempa, nie oddała już żadnego gema i wygrała seta 6:1.

Krótka przerwa między setami nie przyniosła Świątek ulgi. Już na początku decydującej partii dała się przełamać, popełniając coraz więcej błędów. Putincewa wygrała ósmego gema z rzędu, przełamując Polkę po raz kolejny i prowadziła już 3:0. Świątek przerwała serię przegranych gemów, wygrywając swoje podanie na 1:4, ale Putincewa była już blisko awansu. Kazaszka wygrała swojego gema serwisowego na 5:1, a Świątek odpowiedziała tym samym, lecz Putincewa serwowała po zwycięstwo i wykorzystała tę okazję.

Sobotnia rywalizacja była piątym spotkaniem Igi Świątek z Julią Putincewą, zakończonym pierwszą porażką Polki w tej parze. Najlepszym wynikiem Świątek na Wimbledonie pozostaje ćwierćfinał z 2023 roku. Dla Putincewej tegoroczny turniej jest wyjątkowo udany, bowiem po raz pierwszy awansowała do czwartej rundy.