Logo serwisu Informowani.pl

sobota, 23 listopada 2024

sobota, 23 listopada 2024

Święto Konstytucji 3 maja. Obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia dokumentu

3 maja obchodzimy jako Święto Konstytucji 3 Maja, która choć krótkotrwała, stała się symbolem patriotyzmu, wolności i nadziei, inspirując inne konstytucje i oficjalnie uznając barwy narodowe - biel i czerwień.

Święto Konstytucji 3 maja. Obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia dokumentu

3 maja to wyjątkowy dzień w polskiej historii. W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja, która stała się symbolem dążenia do odnowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów i umocnienia jej pozycji na arenie międzynarodowej. Chociaż obowiązywała ona zaledwie rok, do dziś jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było aktem ogromnej odwagi i determinacji ze strony polskich patriotów. Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się wówczas w głębokim kryzysie. Państwo było słabe i rozbite, a jego sąsiedzi - Rosja, Prusy i Austria - czynili zakusy na jego terytorium. Na tym tle Konstytucja 3 Maja jawi się jako akt ratunkowy, mający na celu wzmocnienie państwa i zapewnienie mu suwerenności.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała szereg istotnych zmian w ustroju Rzeczypospolitej. Najważniejsze z nich to:

  • Ustanowienie monarchii konstytucyjnej: Król zachował władzę wykonawczą, ale jego kompetencje zostały ograniczone przez Sejm i Senat.

  • Wprowadzenie trójpodziału władzy: W państwie wyodrębniono władzę ustawodawczą (Sejm), wykonawczą (Król i Rada Ministrów) i sądowniczą (Trybunały).

  • Przyznanie praw mieszczanom: Mieszczanie uzyskali pełnię praw politycznych, m.in. prawo do głosowania w wyborach do Sejmu.

  • Wzmocnienie pozycji chłopów: Konstytucja wprowadzała pierwsze ograniczenia pańszczyzny i przyznawała chłopom pewne prawa, m.in. prawo do dziedziczenia ziemi.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja to nie tylko rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, ale również święto o bogatej historii. Początkowo obchodzone hucznie, po upadku Rzeczypospolitej zostało zakazane przez zaborców. W dwudziestoleciu międzywojennym stało się symbolem niepodległości, a w PRL-u pozbawione swego patriotycznego charakteru.

Po 1989 roku święto 3 Maja odzyskało rangę i stało się jednym z najważniejszych świąt narodowych. Do jego tradycji należą msze święte, defilady, koncerty, pikniki i wywieszanie flag