Logo serwisu Informowani.pl

czwartek, 21 listopada 2024

czwartek, 21 listopada 2024

Koniec ery Bidena. Czy Kamala Harris zjednoczy Demokratów i pokona Republikanów?

Prezydent Joe Biden, w wieku 81 lat, ogłosił w niedzielę, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 roku. Jednocześnie udzielił pełnego poparcia kandydaturze wiceprezydent Kamali Harris, wzywając Demokratów do zjednoczenia się wokół niej.

Koniec ery Bidena. Czy Kamala Harris zjednoczy Demokratów i pokona Republikanów?

Prezydent Joe Biden ogłosił w niedzielę, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 roku. Jednocześnie udzielił pełnego poparcia kandydaturze wiceprezydent Kamali Harris, wzywając Demokratów do zjednoczenia się wokół niej. Aktualna wiceprezydent, mogąca pochwalić się imponującym doświadczeniem politycznym, z pewnością stałaby się obiektem wnikliwej analizy ze strony zarówno opinii publicznej, jak i ekspertów. Przyjrzyjmy się bliżej jej poglądom na kluczowe dla Amerykanów kwestie.

Kamala Harris od lat konsekwentnie opowiada się za prawem kobiet do aborcji. Po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił historyczny wyrok w sprawie Roe v. Wade, stała się jedną z najważniejszych postaci walczących o przywrócenie kobietom prawa do decydowania o swoim ciele. Symboliczna wizyta w klinice aborcyjnej, pierwsza w historii prezydentury w USA, tylko utwierdziła jej pozycję w tej debacie.

Wiceprezydent Harris aktywnie wspiera ambitne plany administracji Bidena mające na celu walkę ze zmianami klimatu. Uważa, że inwestycje w odnawialne źródła energii i rozwój ekologicznych technologii to nie tylko konieczność, ale i szansa na stworzenie nowych miejsc pracy.

Podkreśla również konieczność uwzględnienia w polityce klimatycznej aspektu sprawiedliwości społecznej. Jej zdaniem transformacja energetyczna nie może odbywać się kosztem najmniej zamożnych społeczności.

Kamala Harris czynnie angażowała się w prace nad ustawą mającą na celu wzmocnienie ochrony praw wyborczych w USA. Projekt ten, mający przeciwdziałać ograniczaniu praw wyborczych mniejszościom i manipulacjom wyborczym, został jednak zablokowany w Senacie.

Wiceprezydent wielokrotnie krytykowała również próby podważenia legalności wyborów prezydenckich w 2020 roku przez Donalda Trumpa i jego zwolenników.

Zadaniem powierzonym Kamali Harris w administracji Bidena jest znalezienie rozwiązań dla narastającego kryzysu migracyjnego na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Skupia się ona na zwalczaniu przyczyn migracji, takich jak bieda i przemoc w krajach Ameryki Środkowej.

Jej działania obejmują pozyskiwanie funduszy na pomoc rozwojową dla regionu i tworzenie programów wspierających migrantów.

Wiceprezydent Harris opowiada się za rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego poprzez utworzenie dwóch państw. Potępia zarówno przemoc ze strony Hamasu, jak i działania Izraela, które prowadzą do cierpienia palestyńskich cywilów.

Walka o sprawiedliwość społeczną i eliminację nierówności to jedne z najważniejszych punktów programu politycznego Kamali Harris.

W trakcie swojej kariery politycznej opowiadała się za reformami policji, zmianami w systemie penitencjarnym i wprowadzeniem programów wspierających mniejszości.