Logo serwisu Informowani.pl

czwartek, 21 listopada 2024

czwartek, 21 listopada 2024

Atak na Wzgórza Golanu. Czy grozi nam kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Atak rakietowy na Wzgórza Golanu, w wyniku którego zginęło 12 dzieci i młodych dorosłych, został przypisany Hezbollahowi przez Izrael i znacznie zwiększył obawy przed wybuchem pełnowymiarowej wojny między obiema stronami.

Atak na Wzgórza Golanu. Czy grozi nam kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?
Hassan Nasrallah stoi na czele Hezbollahu od 1992 roku.

Atak rakietowy na Wzgórza Golanu, w wyniku którego zginęło 12 dzieci i młodych dorosłych, został przypisany Hezbollahowi przez Izrael i znacznie zwiększył obawy przed wybuchem pełnowymiarowej wojny między obiema stronami.

Był to najbardziej śmiercionośny incydent na granicy izraelsko-libańskiej i w jej pobliżu od dziewięciu miesięcy niemal codziennych wymian ognia między Izraelem a Hezbollahem.

Kim jest Hezbollah i gdzie leży Liban?

Liban to państwo położone we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, graniczące z Izraelem na południu i Syrią na wschodzie i północy.

Hezbollah ("Partia Boga") to szyicka organizacja muzułmańska, która ma duże wpływy polityczne i kontroluje najpotężniejszą siłę zbrojną w Libanie. Została utworzona na początku lat 80. XX wieku przez Iran, dominującą potęgę szyicką w regionie, w celu przeciwstawienia się Izraelowi.

W tym czasie siły izraelskie okupowały południowy Liban podczas wojny domowej w tym kraju. Hezbollah uczestniczy w wyborach krajowych od 1992 roku i stał się ważną siłą polityczną. Jego zbrojne ramię przeprowadziło śmiercionośne ataki na siły izraelskie i amerykańskie w Libanie.

Kiedy Izrael wycofał się z Libanu w 2000 roku, Hezbollah przypisał sobie zasługi za zmuszenie go do tego. Od tego czasu Hezbollah utrzymuje tysiące bojowników i ogromny arsenał rakietowy w południowym Libanie. Nadal sprzeciwia się obecności Izraela na spornych obszarach przygranicznych. Jest on uznawany za organizację terrorystyczną przez państwa zachodnie, Izrael, kraje Zatoki Perskiej i Ligę Arabską.

W 2006 roku wybuchła wojna między Hezbollahem a Izraelem, wywołana śmiercionośnym rajdem Hezbollahu przez granicę. Wojska izraelskie wkroczyły do południowego Libanu, aby spróbować wyeliminować zagrożenie ze strony Hezbollahu. Jednak Hezbollah przetrwał i od tego czasu zwiększył liczbę swoich bojowników i zdobył nową, lepszą broń.

Kim jest przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah?

Szejk Hassan Nasrallah to szyicki duchowny, który stoi na czele Hezbollahu od 1992 roku.

Odegrał on kluczową rolę w przekształceniu go w siłę polityczną i militarną.

Utrzymuje bliskie kontakty z Iranem i jego Najwyższym Przywódcą, ajatollahem Alim Chameneim. Kontakty te sięgają 1981 roku, kiedy to pierwszy Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ruhollah Chomeini, mianował go swoim osobistym przedstawicielem w Libanie.

Nasrallah od lat nie pojawia się publicznie, rzekomo z obawy przed zamachem ze strony Izraela. Jednak nadal jest czczony przez Hezbollah i co tydzień wygłasza transmitowane przez telewizję przemówienia.

Jak potężne są siły Hezbollahu?

Hezbollah jest jedną z najsilniej uzbrojonych, niepaństwowych sił zbrojnych na świecie. Jest finansowany i wyposażany przez Iran.

Szejk Hassan Nasrallah twierdzi, że Hezbollah ma 100 000 bojowników, chociaż niezależne szacunki wahają się od 20 000 do 50 000. Wielu z nich jest dobrze wyszkolonych i zahartowanych w boju, walczyli w wojnie domowej w Syrii.

Według think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Hezbollah dysponuje około 130 000 rakiet i pocisków. Większość jego arsenału stanowią małe, niekierowane rakiety artyleryjskie ziemia-ziemia.

Uważa się jednak, że posiada on również pociski przeciwlotnicze i przeciwokrętowe, a także pociski kierowane zdolne do rażenia celów głęboko wewnątrz Izraela.

Jest to arsenał znacznie bardziej zaawansowany niż ten, którym dysponuje Hamas w Strefie Gazy.

Czy Hezbollah może rozpocząć wojnę z Izraelem?

Sporadyczne dotąd walki nasiliły się 8 października - dzień po bezprecedensowym ataku Hamasu na Izrael - kiedy to Hezbollah ostrzelał pozycje izraelskie w geście solidarności z Palestyńczykami.

Od tego czasu wystrzeliwuje rakiety na północny Izrael i pozycje izraelskie na Wzgórzach Golanu, odpala pociski przeciwpancerne do pojazdów opancerzonych i atakuje cele wojskowe przy użyciu dronów-samobójców.

Siły Obronne Izraela (IDF) odpowiedziały atakami z powietrza, a także ostrzałem artyleryjskim i czołgowym pozycji Hezbollahu w Libanie. ONZ informuje, że ataki zmusiły ponad 90 000 osób w Libanie do opuszczenia domów.

Według danych ONZ w wyniku izraelskich nalotów zginęło około 100 cywilów i 366 bojowników Hezbollahu.

W Izraelu, jak podają tamtejsi urzędnicy, 60 000 cywilów musiało opuścić swoje domy, a 33 osoby zginęły, w tym 10 cywilów, w wyniku ataków Hezbollahu.

Pomimo walk, obserwatorzy twierdzą, że do tej pory obie strony starały się powstrzymać działania wojenne, nie przekraczając granicy pełnowymiarowej wojny. Obawy budzi jednak to, że szczególnie śmiercionośny incydent może spowodować eskalację sytuacji i utratę nad nią kontroli.